Coraz częściej w przestrzeni internetowej, głównie w social mediach pojawiają się materiały i przekazy dotyczące rozpoczęcia biznesu za 0 zł. Pomijając kwestie urzędowo-administracyjne jak najbardziej jest to możliwe. Dostępność narzędzi, które pomogą nazwać Twoją firmę, stworzyć jej logo, stronę internetową, treści, a nawet reklamy internetowe jest na wyciągnięcie ręki. Nie potrzeba do tego specjalistycznej wiedzy ani nie trzeba płacić za to, że ktoś wykona takie usługi dla Ciebie. Pytanie tylko, czy takie działanie się faktycznie się opłaca? Czy rozpoczęcie biznesu za 0 zł przy użyciu samej sztucznej inteligencji jest dobrym pomysłem i taka firma ma szansę na sukces?
Zalety sztucznej inteligencji
Sztuczna inteligencja ma potencjalne zastosowanie w każdej czynności wykonywanej przez człowieka, włączając w to postrzeganie otoczenia, naukę, przemieszczanie się oraz języki. Lista najpopularniejszych dziedzin AI obejmuje:
- rozumowanie,
- reprezentację wiedzy,
- planowanie i przewidywanie,
- uczenie się,
- przetwarzanie języka naturalnego,
- percepcję,
- ruch,
- inteligencję społeczną i ogólną
Niektóre organizacje łączą również dwie lub więcej z tych dziedzin, aby osiągnąć swoje cele. Sztuczna inteligencja posiada wiele potencjalnych zalet, co czyni ją atrakcyjną dla różnych dziedzin. Praktycznie każda dziedzina ludzkiej aktywności może skorzystać z AI, co czyni jej zakres praktycznie nieograniczonym. Najważniejszymi korzyściami, jakie może zaoferować Ci AI są:
- sztuczna inteligencja umożliwia szeroką analizę danych oraz zapewnia szerszy kontekst,
- dzięki rozwiązaniom sztucznej inteligencji możesz zwiększyć swoją kreatywność,
- może uprościć i usprawnić skomplikowane procesy,
- większa efektywność.
Przy odpowiednim wykorzystaniu narzędzi chociażby wymienionych na zdjęciu powyżej możemy rozwinąć działalność, usprawnić jej procesy i zwiększyć efektywność firmy.
Wady sztucznej inteligencji
Rosnąca popularność sztucznej inteligencji coraz bardziej uzależnia ludzi i może powodować do pewnych zagrożeń:
- zbyt pochopnego i bezrefleksyjnego wykorzystywania przez ludzi,
- niewielka wiedza i brak umiejętności wykorzystania potencjału,
- nadużyć jak cyberprzestępstwo, kradzieże danych, kradzieże własności intelektualnej,
- niskiego poziomu oryginalności unikatowości,
- utrata kontroli, ponieważ AI działa na podstawie zasad, które zostały jej wprowadzone przez ludzi. Gdy te zasady nie są właściwe lub niedostatecznie zdefiniowane, AI może generować projekty, które nie są zgodne z oczekiwaniami lub wymaganiami.
Racjonalne korzystanie ze sztucznej inteligencji
Odwołując się do poprzedniego wpisu – Prawo autorskie w sporze z AI, nie zawsze całkowite powoływanie się na sztuczną inteligencję jest dobrym rozwiązaniem. Możemy stosować poszczególne jej funkcję, dzięki czemu faktycznie możemy rozwinąć swoje umiejętności i poprawić efektywność swoich działań. Jednak w przestrzeni kreatywnej ważna jest oryginalność, unikatowość, a AI póki co nie jest w stanie nam tego zaoferować. Korzystanie z tych rozwiązań nie jest niczym złym, wręcz przeciwnie otwiera nowe ścieżki i możliwości. Natomiast opieranie całej działalności o sztuczną inteligencję nie jest dobre. Sprawia, że Twoja firma nie będzie się wyróżniała na rynku tak bardzo, jakbyś chciał/-a.